Powłoki galwaniczne w przemyśle bardzo często uzyskiwane są w procesie chromowania. Jest to szeroko rozpowszechniona technologia szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym. Chromowane powierzchnie oprócz niewątpliwych zalet estetycznych wykazują wysoki stopień wytrzymałości na korozję i znaczną odporność na zużycie. Jeżeli myślimy o zakupie linii do chromowania, to warto zapoznać się na wstępie z jej budową, zastosowaniem i warunkami użytkowania. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Linia do chromowania – produkcja na wysokim poziomie

W uproszczeniu można powiedzieć, że linia galwaniczna, do której zalicza się również linia do chromowanie to zespół złączonych ze sobą urządzeń, które służą do przeprowadzenia poszczególnych etapów w procesie galwanizacji. Urządzenia te obsługiwane są ręcznie, współpracują ze sobą w sposób półautomatyczny albo są w całości zautomatyzowane. Przykładowa linia do chromowania składa się z następujących elementów:

  • system transportu – jest to zasadnicza część całej linii. Składa się z toru jezdnego, na którym znajdują się transportery. Elementy poddawane galwanizacji transportowane są do wanien procesowych i płuczek;
  • wanny galwaniczne – wyprodukowane są z tworzyw sztucznych takich jak polietylen lub polichlorek winylu;
  • pomost obsługowy – rozmieszczony jest na całej długości linii i wykorzystywany do obsługi wanien;
  • stanowisko załadunku i rozładunku – w sposób automatyczny umieszczane są na nim elementy przeznaczone do chromowania w transporterach oraz następuje ich rozładowanie po zakończeniu procesu;
  • suszarki – w końcowym etapie procesu chromowania elementy zostają osuszone. Suszarki do tego wykorzystywane mają postać komory, która otwiera się i zamyka na czas potrzebny do wysuszenia danego elementu. Dzięki temu bardzo szybko można pozbyć się wilgoci, a wysuszony detal można już użytkować.