galwanizacja

Wykonanie w galwanizerni usług takich jak chromowanie, cynkowanie, miedziowanie, pozłacanie, czy elektrobarwienie nie byłoby możliwe bez dobrego prostownika.  Co właściwie oznacza „dobry” w tym przypadku? Na co właściciel galwanizerni powinien zwrócić uwagę przed zakupem prostownika? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Prąd wyjściowy i napięcie wyjściowe

Podstawowe parametry, na które zwraca uwagę osoba kupująca prostownik, to oczywiście prądy wyjściowy i napięcie wyjściowe. Przed zakupem należy jednak upewnić się, co dokładnie miał na myśli producent, podając pierwszy parametr. Okazuje się bowiem, że wielu z nich podaje tylko wartość chwilową. Jeśli takie urządzenie zmusimy do pracy na maksymalnym prądzie przez dłuższy czas, prostownik po prostu się przegrzeje. Z tego powodu zawsze należy upewnić się, jaki maksymalny prąd wyjściowy ciągły oferuje dany produkt. Jeśli chodzi o napięcie wyjściowe, należy pamiętać, że jest ono inne dla każdego procesu galwanizacyjnego. Im jest ono wyższe, tym więcej popularnych procesów da się z jego użyciem przeprowadzić.

Co wybrać?

Do galwanizerni chętnie wybierane są prostowniki impulsowe rewersyjne z tranzystorami IGBT. Pod wieloma względami sprawdzają się one lepiej, niż prostowniki tyrystorowe czy diodowe – umożliwiają szybszą regulację, cechują się wyższą sprawnością i niższym zużyciem energii. Oferują też mniejsze tętnienie prądu. Przede wszystkim prostowniki rewersyjne automatycznie przełączają kierunek prądu, nie jest więc potrzebna interwencja pracownika galwanizerni. Dobór odpowiedniego prostownika nie jest łatwym zadaniem. Budowę galwanizerni zawsze najlepiej jest zlecić firmie, która się w tym specjalizuje. Fachowcy, którzy na co dzień projektują i montują całe linie galwanizacyjne, profesjonalnie dobiorą całe wyposażenie galwanizerni zgodnie z koncepcją klienta, tak, aby zakład pracował wydajnie i bezawaryjnie. Przy wymianie prostownika również warto zwrócić się do specjalistów po poradę. Być może zaproponują oni nowszy, bardziej zaawansowany technologicznie produkt, niż był użytkowany do tej pory.