Zaplanowanie linii galwanicznej to duże wyzwanie. Niejeden producent linii galwanicznych stawał przed zadaniem zaprojektowania nie tylko linii uniwersalnej dla zwykłego zakładu galwanicznego, ale także musiał stworzyć specjalistyczną linię galwaniczną na przykład dla firmy z branży lotniczej.Aby firma galwanizacyjna działała płynnie, wydajnie i zarabiała na siebie, potrzebna jest specjalistyczna wiedza i ogromne doświadczenie już na etapie jej projektowania.

 

Od początku…

Należy pamiętać, że linia galwanizacyjna to nie tylko wanna do kąpieli galwanicznych. To cała seria czynności, które są od siebie zależne. Zanim jakiś element trafi do kąpieli galwanicznej, musi być dokładnie oczyszczony ze starych powłok. Do tego celu w linii galwanicznej należy zaplanować odpowiednie stanowiska do czyszczenia elementów, np. metodą piaskowania. Dopiero idealnie oczyszczony element może być przekazany dalej. Z reguły trafia on do kąpieli galwanicznej, w której nakładana jest pierwsza powłoka. Jednak zazwyczaj galwanizacja elementu obejmuje położenie kilku z nich. Często pomiędzy kolejnymi kąpielami dany element jest jeszcze obrabiany mechanicznie, aby kolejne powłoki trzymały się go jak najmocniej. Cierpliwe i rzetelne obrabianie każdego elementu sprawia, że efekt końcowy będzie bardzo trwały.

… do końca

Gotowy element musi jak najszybciej opuścić linię, by zwolnić miejsce dla kolejnych przedmiotów. Dlatego też linia powinna umożliwić delikatne przemieszczanie gotowych elementów do magazynu, gdzie będą one czekać na odbiór przez klientów. Bardzo ważne  jest również prawidłowe zajęcie się ściekami z kąpieli galwanizacyjnej. Są one pełne metali ciężkich, a w związku z tym bardzo szkodliwe dla środowiska. Profesjonalne linie galwaniczne mają swoje oczyszczalnie, w których ścieki są neutralizowane. Fachowcy projektując linię dbają też o to, by każdy jej element był jak najbardziej bezpieczny dla środowiska, oraz starają się zminimalizować ilość odpadów niebezpiecznych, które powstają przy pracy linii.