Miedziowanie

Miedziowanie jest dość popularna usługą, jeśli chodzi o oferty galwanizerni. Wanny galwaniczne w wielu galwanizerniach codziennie wypełniane są przedmiotami, na których potrzebna będzie powłoka z miedzi. Powody mogą być różne. Miedź może pełnić po prostu funkcje dekoracyjne, dzięki swojemu charakterystycznemu, czerwonawemu kolorowi, jednak może także pełnić funkcje ochronne. Bardzo często nakłada się ją jako jedną z powłok przy tworzeniu powłoki wielowarstwowej.

Miedź plus inne metale

Miedź jest stosunkowo tania. Dlatego też galwanizernie chętnie wybierają ją jako podkład pod droższe powłoki. Weźmy na przykład chromowanie. Położenie kilku warstw chromu to spory koszt. Dlatego właśnie chromowanie najczęściej zaczyna się od miedziowania, przez niklowanie, a dopiero ostatnie powłoki to powłoki chromowe. Miedź jest też idealnym podkładem pod srebro, nikiel czy cynę. Przed złoceniem na dany element nakłada się miedź, a potem srebro. Czasami wykorzystuje się ją jako warstwę ochraniającą przed azotowaniem i nawęglaniem.  Miedź skutecznie zamyka pory podłoża, dzięki niej element jest więc bardziej odporny na korozję. Do tego wszystkiego idealnie wygładza elementy.

Rodzaje kąpieli

Galwanizernie miedziują elementy na dwa sposoby. Jednym z nich jest kąpiel cyjankaliczna. Ten rodzaj miedziowania umożliwia osadzenie powłoki między innymi na stali, stopach cynku i magnezu przy zachowaniu bardzo dobrej przyczepności. Dodatkowo sposób ten gwarantuje dużą wgłębność krycia, dlatego też umożliwia miedziowanie nawet bardzo skomplikowanych detali. Drugą metodą jest kąpiel kwaśna, która również daje dużą wgłębność i dokładność krycia. Dzięki niej natomiast uzyskuje się świetne wygładzenie i wspaniały połysk danego elementu. Oba rodzaje kąpieli pozwalają na dokładne pomiedziowanie nawet drobnych i zawiłych dekoracji na elemencie.