Galwanizowanie metali

Galwanizowanie metali jest niezbędne w wielu gałęziach przemysłu. Inżynierowie dzięki niemu mogą nadawać elementom dokładnie takie właściwości, jakich oczekują. Miedziowanie na przykład jest bardzo popularne w branży elektronicznej i telekomunikacyjnej, gdyż miedź świetnie przewodzi prąd. Srebrzenie, ze względu na walory estetyczne powłok ze srebra, jest niezwykle popularne w jubilerstwie. Profesjonalnie galwanizernie wśród wielu powłok często nakładają też powłokę fosforową. Jakie ma ona właściwości? Sprawdźmy!

Powłoka fosforowa

Powłoka fosforowa nadaje elementowi szary lub czarny kolor. Nakłada się ją w gorących roztworach fosforanów i kwasu fosforanowego. Ma ona świetne właściwości antykorozyjne, nie odbija refleksów świetlnych, jest odporna na działanie wysokich temperatur  i zmniejsza współczynnik tarcia danego elementu. Powłoki fosforowe nakłada się w różnych grubościach. Grubość powłoki zależna jest od późniejszego przeznaczenia danego elementu.

Korzyści z fosforanowania

Fosforanowanie jest często usługą poprzedzająca malowanie proszkowe elementów, dzięki wspomnianemu wcześniej, obniżonemu współczynnikowi tarcia powłoki fosforowej. Sprawia on, że na fosforanowanym elemencie lepiej trzyma farba lub lakier. Fosforanowanie jest również zalecane dla różnorakich elementów pracujących. Dzięki niemu części maszyny wolniej się zużywają. Powłoka fosforanowa jest także dobrym izolatorem, dlatego często korzysta się z nich  w elektrotechnice i pochodnych branżach. Ponieważ usługa jest bardzo popularna, wiele firm decyduje się na zakup własnej linii galwanicznej, zamiast regularnego wożenia elementów do galwanizerni. Dobry producent linii galwanicznych jest w stanie dostarczyć linię do fosforanowania zgodą z wymaganiami i potrzebami klienta. Własna linia do fosforanowania to w dłuższej perspektywie dla wielu firm oszczędność pieniędzy i czasu.